reklam
reklam
DOLAR32,8633% 1.1
EURO35,3909% 1.15
STERLIN41,8419% 1.06
FRANG36,8827% 0.29
ALTIN2.491,49% 2,42
BITCOIN64.765,01-0.279
reklam

YENİ DÖNEMDE SOSYAL PROJELERE HIZ VERİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

BANDIRMA BELEDİYESİ YENİ DÖNEMDE SOSYAL PROJELERE HIZ VERDİ

Ülkemizde 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde kentimiz tarihinde en yüksek oy farklıyla seçimleri kazanarak kentin Belediye Başkanı olan Av. Tolga Tosun, yeni dönemde yepyeni projeleri gerçekleştirmek için çalışmalara hız verdi.

Yeni dönemle birlikte kentimiz sosyal yaşamında izler bırakacak projelerin hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte projelerin sunumu Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’a gerçekleşti.

Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Etüd-Proje Birimi tarafından hazırlanan sunumda Başkan Av.Tolga Tosun, Başkan Yarımcısı Metin Ok, Belediye Meclis Üyeleri Yalçın Cömert, Onur Çon, Mesut Özdemir, Aydın Yağar, Eski Dönem Belediye Meclis Üyesi Gönül Karabulut Özdemir, Fen İşleri Müdürü Ufuk Tokbay ve Belediye teknik personeli hazır bulundu.

Yeni Kreşler yapılacak.

İnsan odaklı sosyal bir belediyecilik anlayışıyla yapılması planlanan projelerin başında Yeni Kreşler geliyor. Kreşlerin yapılaması planlanan yerler ise kentimizin dört faklı noktası olan Ayyıldız Mahallesi, 600 Evler Mahallesi, Levent Mahallesi ve 100.Yıl Mahallesi olarak belirlendi. Yeni kreşlerin öğrenci kapasitesi ise 80-100 öğrenci olarak değişiyor.

Bir çocuğun gelişiminde ilk altı yaşın çok önemli olduğu tüm uzmanlar tarafından belirtilirken bu amaçla okul öncesi eğitimin her çocukla buluşturulması ve aynı zamanda ailelerinin de bu imkanlardan yararlanabilmesi için Bandırma Belediyesi’nin Sosyal Sorumluluk adına bu projeleri hayata geçirmesi daha da önemli bir noktaya taşıyor.

Özellikle eğitimde fırsat eşitliği düşüncesiyle okul öncesi eğitim sürecinin sağladığı özel imkanlardan bu mahallelerimizde ikamet eden ailelerin çocuklarının da faydalanması amacıyla yapımı planlanan Yeni Kreşler, çocuklar için hem sosyalleşme imkânı sunacak hem de okul öncesi gelişimlerine büyük katkı sağlayacak. Planlanan Kreş Projeleri içerisinde çocuklar için oyun alanları, yeşil alanlar, bahçe ve çevre düzenlemeleri gibi kreşler için fiziksel olarak gereklilik arz eden tüm özellikler yer alacak.

Gezici Çocuk Evi ve Sokak Kütüphanesi

Bandırma Belediyesi Gezici Çocuk Evi Projesi ile birlikte özellikle kırsal mahallelerimizde ikamet eden vatandaşlarımız ve onların çocuklarına etkin eğitim programları ile tanıştırmak, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarını karşılamak, ailelere okul öncesi dönem hakkında duyarlılık kazandırarak çocukların çok yönlü gelişimini desteklemek amaçlanıyor.

Bununla birlikte farkındalık projesi olarak planlanan ve aynı zamanda da kentimizin okuma oranına katkı sunmak için hayata geçirilmesi hedeflenen Sokak Kütüphaneleri ile vatandaşların ve gençlerin buluşma, kitap paylaşma ve okuma noktası olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Kapalı İnteraktif Çocuk Oyun Alanı

Kapalı Pazar yerinde bulunan toplamda 2500 m² lik bir alanda planlanan proje kapsamında çeşitli oyun gruplarının yer aldığı ve çocuklarımızın hoş vakit geçirebilecekleri bir oyun alanı planlanıyor. Proje ile birlikte çocuklarımızın hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine katkı sunması hedefleniyor. Proje, özelikle kış ayları boyunca kentimizin mevsim şartları gereği rüzgâra maruz kalmasından dolayı çocuklarımızın rahat ve konforlu bir şekilde oyun oynayarak vakit geçirebilmelerine imkan sağlamış olacak.

Tatlısu’da Belediye Halk Kampı

Erdek ilçesi Tatlısu Mahallesinde Bandırma Belediyesi’ne ait Tatlısu Kamp ve Piknik alanı yeni dönemle birlikte çehresi değişecek yerlerin başında geliyor. Planlanan yeni projeyle birlikte mevcut alan hem engelli vatandaşlarımız ve onların ailelerinin kullanımına uygun bir düzenleme yapılacak hem de vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte hoş vakit geçirebilecekleri yeni bir kamp ve piknik alanı olarak projelendirilecek. Proje kapsamında Kahvaltı Evi olarak düşünülen hizmet alanı ile birlikte piknik alanları, yeşil alanlar ve çocuk parkı ve oyun grupları proje dahilinde yer alacak. Ayrıca proje kapsamında Güneş Enerji Sistemleriyle kendi enerjisini üreten bir proje olması hedefleniyor.

Sunumun ardından projeler hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun, yeni dönemle birlikte insan odaklı sosyal bir belediyecilik anlayışıyla kentimizin ihtiyaçlarına çözüm üretmek istediklerini söyledi. Başkan Tosun hazırlanan projelerle ilgili şunları söyledi:

“Yeni dönemle birlikte kentimizin öncelikli ihtiyaçlarına yönelik sosyal projelerimize hız verdik. Öncekli amacımız vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu ve onların yaşamlarına kolaylık katacak sosyal odaklı projeleri hayata geçirmek olacaktır. Bu doğrultuda Belediyemiz Fen İşlerine bağlı Etüd-Proje Birimimiz tarafından ilk etapta yapmayı planladığımız projelerimizin ön hazırlık çalışmaları tamamlandı. Bunların başında dört adet yeni Kreşlerimiz geliyor. Ayyıldız Mahallesi, 600 Evler Mahallesi, Levent Mahallesi ve 100.Yıl Mahallesinde yapımı planlıyoruz. Kapasite olarak her bir kreşimiz 80 ile 100 öğrenci arasında olacak. Ayrıca yapacağımız kreşlerde bir kreşte olması gereken tüm özellikler mevcut olacak. Bu projemizle amacımız her kesimden çocuklarımızın okul öncesi eğitimi sağlıklı bir şekilde almasıdır. Bandırma Belediyesi olarak çocuklarımızın gelişimlerinde katkı sunabilirsek çok mutlu oluruz. Çünkü onlar bizim yarınlarımız.

Diğer projelerimiz ile birlikte Tatlısu’da Belediyemize ait olan alanda yeni bir kamp ve piknik alanı projesini uygulamak istiyoruz. Burada yapılacak olan yeni düzenlemeyle birlikte bu alan engelli vatandaşlarımızın kullanıma uygun bir hale gelecek. Bu yeni projede ayrıca Kahvaltı evi olarak yeni bir hizmet alanına da yer vereceğiz. Bandırma Belediyesi Halk Kampı olarak düşündüğümüz bu projemizde oyun alanları, yeşil alanlar, piknik alanlarına da yer verilecek.

Bilindiği gibi kentimiz yoğun rüzgar alan bir konumda bulunuyor. Özellikle de kış aylarında çocuklarımızın vakit geçirebileceği yerler oldukça sınırlı. Bu noktadan yola çıkarak çocuklarımız için güzel bir Kapalı İnteraktif Oyun Alanı yapmak istiyoruz. Bu projemiz için Kapalı Pazar Yerimizde 2500 m² lik bir alanımızı değerlendireceğiz. Bu projemizle birlikte çocuklarımıza güzel bir oyun alanı kazandırmak istiyoruz.

Ayrıca farkındalık projelerimiz arasında bulunan Gezici Çocuk Evi ve Sokak Kütüphanesi projelerimiz de yapılacak olan altyapı çalışmalarıyla son şekillerini alacak ve halkımızla buluşacak” dedi.

reklam

YORUM YAP