Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
Uzun Covid’in nedeni bulundu « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

Uzun Covid’in nedeni bulundu

Uzun Covid’in nedeni bulundu
mesreklamı
1 views
03 Eylül 2023 - 9:35

Dünya Çapında yaklaşık 700 milyon kişiye bulaşan, Covid-19’un uzun vadeli etkileri konusunda yeni bulgular elde edildi. Hastalığı atlatan bazı kişilerde görülen ve “uzun Covid” olarak da adlandırılan “beyin sisi ve yorgunluk” gibi semptomlara beyindeki kan pıhtılarının yol açtığı görüldü.

İngiltere’nin Oxford ve Leicester üniversitelerinden uzmanlar, uzun Covid semptomlarını mercek altına aldı.Bilim insanları Covid-19 sebebiye hastaneye kaldırılan bin 837 kişiyi inceledi. Bu hastalar üzerinde 12 ay boyunca algısal ve bilişsel testler gerçekleştirildi.Sonuçları, hakemli “Nature Tıp” dergisinde yayınlanan araştırmada Yüksek fibrinojen ve d-dimer  seviyeleri ile “beyin sisi” arasında bağlantı olduğu görüldü.Bu proteinler kanın pıhtılaşma sürecinde etki gösteriyor. Fibrinojen fazlalığının beyin damarlarında pıhtıya yol açtığı belirtiliyor.Uzmanlar, D-Dimer  fazlalığında ise akciğerlerde oluşan pıhtıların, beyne giden oksijen miktarını azalttığını düşünüyor.Her iki durumun da beyin sisi ve yorgunluk hissine yol açtığı belirtiliyor.Araştırmacılar, uzun Covid’deki  hastalık mekanizmasını çözmenin, bu konuda teşhis ve tedaviyi mümkün kılabileceğini söylüyor. Ancak “zun Covid’in farklı sebepleri de olabileceği belirtiliyorlar.Öte yandan, daha önceki çalışmalar, her 8 Covid-19 hastasından birinde uzun Covid semptomlarının ortaya çıktığını ortaya koymuştu.Hastalıktai 15 ay sonraya kadar görülebilen uzun Covid semptomları arasında, yorgunluk, beyin sisi, nefes darlığı, kalp ve damar hastalıkları gösteriliyor.Dünya çapında 200 milyon kişinin uzun Covid semptomlarından muzdarip olduğu tahmin ediliyor.

reklam3
ANKET

LİVATYA'YA ATIK ARITMA TESİSİ YAPILMALI MI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
drbusiness
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
drbusiness
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

UA-81268407-1