reklam
reklam
DOLAR32,8583% 1.06
EURO35,3483% 1.02
STERLIN41,8122% 0.98
FRANG36,9010% 0.33
ALTIN2.489,97% 2,36
BITCOIN64.920,00-0.189
reklam

Uzaya geri sayım: Son hazırlık tamam, yakında karantinaya girecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
Uzaya geri sayım: Son hazırlık tamam, yakında karantinaya girecek
reklam

“YERLİ AY ARACI 2026’DA GÖNDERİLECEK”

Bakan Kacır, çalışmaları devam eden Ay görevine ilişkin de TUA’nın kuruluşu ve Milli Uzay Programı’nın ilanı ile uzaya dair gelecek vizyonlarını ortaya koyduklarını söyledi.

Bu vizyonu hayata geçirecek kurumsal yapıyı oluşturmak için çalıştıklarını belirten Kacır, “Uzay tarihçesinden aldığımız birikimle ilk derin uzay görevi ‘Ay Araştırma Programı’ için hibrit itki sistemi, uçuş bilgisayarı ve pek çok yerli uydu ekipmanını geliştirmeye devam ediyoruz. Ayın yörüngeden keşfinde kullanılacak ve ay yüzeyine sert iniş gerçekleştirecek uzay aracımız, milli imkanlar ve birçok yerli alt sistemi içerecek şekilde geliştiriliyor. Görev kapsamında uzay aracının ön tasarım (sistem seviyesi tasarım) aşaması tamamlandı. Ayrıntılı tasarım (ekipman/modül/bileşen geliştirme) aşaması faaliyetleri ise devam ediyor.” diye konuştu.

YERLİ UYDU VE ALT SİSTEM ÇALIŞMALARI

Kacır, uzay ve roket test merkezleri, uzay sistemleri, tasarım ve test laboratuvarları, uydu haberleşme ve uzaktan algılama araştırma merkezleri, yer kontrol istasyonları, optik sistemler araştırma ve uygulama altyapılarıyla her geçen gün daha yetkin hale gelmeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin haberleşme uydularını üretebilen 10 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Kacır, şunları kaydetti:

“Uzay sistemleri alanında montaj, entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu konumundayız. 2024’ün ikinci çeyreğinde gökyüzüyle buluşacak ilk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A bunun en önemli göstergelerinden biri. Milli Uzay Programı’nda yer alan ‘Uzay Ekosisteminin Geliştirilmesi’ hedefi için en önemli adımlardan birisi de bu alandaki ihracatımızın artırılmasıdır. Çeşitli ülkelerle uydu ve uydu alt sistemlerinin tedariki konusunda görüşmelerimiz sürüyor. İnanıyorum ki yakın zamanda özel sektörümüzle bu alandaki ihracatımızı artıracak yeni işbirliklerine şahit olacağız. Önümüzdeki yıllarda Türk şirketlerinin çok sayıdaki ticari uydularını hem alçak irtifada de hem de yüksek irtifada görebileceğiz. ‘Tam bağımsızlık’ idealiyle kurulmuş Cumhuriyet’imizin ikinci asrında, Türkiye Yüzyılı’nda, köklerden göklere emin adımlarla ilerliyoruz.”

reklam

YORUM YAP