Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
TÜRK İHRACATÇILARININ YENİ ŞANSI AFRİKA OLACAK « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

TÜRK İHRACATÇILARININ YENİ ŞANSI AFRİKA OLACAK

mesreklamı
TÜRK İHRACATÇILARININ YENİ ŞANSI AFRİKA OLACAK
407 views
10 Nisan 2019 - 20:37

TÜRK İHRACATÇILARININ YENİ ŞANSI AFRİKA OLACAK

 • Afrika Kıtası’nda Serbest Ticaret Alanı uygulaması, önemli bir potansiyel sunuyor.
 • Düşük ticari engeller Afrika Kıtası’nın 2030 yılına kadar ek 140 milyar dolarlık ithalat yapma potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor.
 • Türkiye’nin Afrika’yla ticaret hacmi 2003-2018 arasında 4 kat yükseliş göstererek 20.6 milyar dolara ulaştı.
 • Bölgede imalat sanayi, tekstil, perakende ve çelik sektörlerinin büyük potansiyeli bulunuyor.

İstanbul, 9 Nisan 2019 –Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, büyük bir hızla gelişmeye devam eden Afrika’ya yönelik beklentilerini açıkladı. 2019 yılında yüzde 3 büyüme öngörülen Afrika’da, nüfus artışı ve şehirleşme, büyümeyi tetikleyen en temel faktörler arasında bulunuyor. Elektrik ulaşımında artış olması yatırımların da büyümesini destekliyor. Sermaye stokunun artması için ithalata ihtiyaç duyan bölgede, az maliyetli sermaye girişlerine yönelik talep büyüyor. Bu da Türk ihracatçıları için yeni bir şans anlamına geliyor.

“Afrika, Türk ihracatçılar için önemli potansiyel barındırıyor”

Türkiye’nin Afrika’yla ticaret hacminin 2003-2018 arasında 4 kat yükseliş göstererek 20.6 milyar dolara ulaştığını belirten Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, Türk şirketlerinin Afrika’da çok daha fazla yatırım yapma potansiyelinin bulunduğunu söyledi. Özüner sözlerine şu şekilde devam etti:

“Afrika Kıtası’nın, son yıllarda kaydettiği gelişim yabancı yatırımcıların iştahını kabartıyor. Birçok Afrika ülkesi iş çevreleriyle dost reformlar gerçekleştirirken, Serbest Ticaret Alanı uygulaması, yabancı yatırımcıların bölgenin sunduğu potansiyelden en iyi şekilde faydalanabilmelerine olanak tanıyor. İhracatçılarımız için Afrika ülkeleri birçok sektöre yönelik fırsat sunuyor.

Türkiye’nin, 45 Afrika ülkesi ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması bulunuyor. Kıta’dan ithalatımız ise 8.9 milyar dolar seviyesinde. Büyükelçiliklerimizin artışı ve özellikle hava ulaşımının kolaylaşması, bölge ülkeleriyle işbirliği olanağını daha artırıyor.”

Potansiyeli yüksek sektörler: İmalat sanayi, tekstil, perakende ve çelik

Türk yatırımcıların bölgeye yapacakları yatırımlarda öncelikle sektörleri iyi araştırmaları gerektiğini belirten Özüner, imalat sanayinin taşıdığı potansiyelin altını çizerken, yatırım yapılabilecek alanlar hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Afrika’da imalat sanayi halen emekleme aşamasında ve çok hızlı gelişiyor. Türk şirketlerinin bölgede en çok yatırım yaptığı tekstil ve perakendenin yanı sıra çelik sektörü için de Afrika’da halen bastırılmış ve arzın gelişmesini bekleyen bir talep var.

Öte yandan Afrika’da bazı hususlara da dikkat etmek gerekiyor. Bölgede su kaynaklarının yetersizliği uzun vadede gelişimi etkileyebilecek en önemli faktörü oluşturuyor. Ayrıca finansman konusu da yatırımcılarımızın göz önüne almaları gereken bir başka konu. Bölgede nakit ödemeler genelde kabul görülen uygulama ancak yerel şirketlerde çoğu zaman yeterli nakit olmadığından bir çok işlem de gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle Afrika’ya yönelik stratejileri olan tüm yabancı şirketlerin, pazar paylarını artırabilmeleri için finansman konusunu güvenceye almaları ve vade sağlayacak finansal kurumlarla anlaşmaları gerekiyor.”

Afrika’ya ticarette kefalet sigortası dönemi

Euler Hermes Türkiye olarak firmalara güvenli bir şekilde ticaret olanağı sunmak adına çözümler ürettiklerini belirten Özüner, “İhracatçı müşterilerimizin Afrika’daki ülkelere olan satışları için alacak sigortası ile teminat sağlıyoruz. Özellikle gıda sektöründe ihracatçılarımıza yeni müşteriler kazandırmış durumdayız. Sunduğumuz diğer ürün olan kefalet sigortası ile de bankaların sunduğu teminat mektubunun kapsamında ilave yeni kapasite yaratıyoruz. S&P tarafından teyit edilen “AA” kredi notumuz ile yurt dışı projeler ya da yurt dışındaki lehtarlara teminat mektubu verilmesi gerektiren işlemlerde güçlü bir garantör olarak kabul ediliyoruz” dedi.

reklam3
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

    UA-81268407-1