reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan koronavirüs kararları

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan koronavirüs kararları

Piyasalarımızın işleyişi bugüne kadar operasyonel açıdan sorunsuz olarak yürütülmüştür, ifadeleri kullanıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu, koronavirüs önlemlerini açıkladı. Kurulun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ”Piyasalarımızın işleyişi bugüne kadar operasyonel açıdan sorunsuz olarak yürütülmüştür”  ifadeleri kullanıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’de de hızla yayılmasının ardından, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da konuyla iligli açıklama yaptı. Yapılan açıklamada alınan bazı kararlar duyuruldu.  Buna göre, kredili işlemlerde özkaynak koruma oranının, ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar %35’e tamamlatılacak şekilde uygulanacak. Ayrıca, sermaye piyasası araçları bir borsada veya teşkilatlanmış diğer pazar yerlerinde işlem gören işletmelerin, 1 Ocak 2020 ile 31 Mart 2020 tarihleri arasındaki üç aylık ara hesap dönemine ait finanasal raporlarının bildiriminin, ilgili mevzuatta belirlenen sürelere 30 gün eklenmek suretiyle yapılabileceği belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamanın devamında ise şunlar söylendi: ”Personelin yarı zamanlı,  dönüşümlü, uzaktan erişimli veya kurumun belirleyeceği benzeri diğer usuller çerçevesinde çalıştırılmasının kendi sorumlulukları dahilinde mümkün olduğu hususunun aracı kurumlara ve portföy yönetim şirketlerine bildirilmesine, yatırım fonlarının 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 hesap dönemine ait finansal raporlarının bildiriminin ve emeklilik yatırım fonlarının 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 hesap dönemine ait yıllık raporlarının ilanının 30 Nisan 2020 tarihine kadar yapılabilmesine karar verilmiştir. Ayrıca, yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliği’nin ‘Zamanaşımı İlanı’ başlıklı 25’inci maddesinin 1 ve 2’nci fıkralarındaki sürelerin birer ay uzatılmasına ve özel hesap dönemine sahip ve sermaye piyasası araçları bir borsada veya teşkilatlanmış diğer pazar yerlerinde işlem gören işletmelerin nihai bildirim süresi Mart veya Nisan ayı olan ve henüz kamuya duyurulmamış finansal raporlarının bildiriminin ilgili mevzuatla belirlenen sürelerine  30 gün eklenmek suretiyle yapılabilmesine karar verilmiştir.”

Açıklamada ayrıca, sermaye piyasası kurumlarının, SPK’ya  yapacakları bildirim ve başvuruların Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden yapılabileceği de belirtildi

Hibya Haber Ajansı

 

reklam

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış