reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Ramazan Öncesi Gıda Denetim Seferberliği

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam
Balıkesir’de Ramazan Öncesi Gıda Denetim Seferberliği İlan Edildi.
Vali Ersin Yazıcı’nın talimatı ile Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan’ın koordinasyonunda Balıkesir genelinde alınan koronavirüs tedbirleri doğrultusunda market, şarküteri, unlu mamulleri, fırın, pazaryeri gibi gıda üretim ve satış işletmeleri hijyen tedbirleri konusunda denetleniyor.
Ramazan öncesi koronavirüs tedbirleri kapsamda gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla devam eden denetimler daha da yoğunlaştırılarak, işletmeler hem bilgilendirildi hem de denetlendi.
2020 yılında rutin gıda denetim faaliyetleri kapsamında 1 Ocak tarihinden bu güne kadar 8.250 adet gıda denetimi gerçekleştirildi.
Koronavirüs tedbirleri doğrultusunda 15 Mart- 20 Nisan tarihleri arasında Balıkesir’de 2500 gıda denetimi yapıldı. Denetimlerde market, şarküteri, unlu mamulleri ve pazaryeri gibi satış işletmeleri hijyen tedbirleri konusunda bilgilendirildi.
13-20 Nisan 2020 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağının da bulunduğu günlerde Balıkesir 20 ilçesinde yaklaşık 500 adet gıda denetimi yapıldı.
Yapılan bu denetimlerin yanında 15 Mart- 20 Nisan tarihleri arasında market, şarküteri, unlu mamulleri, fırın, pazaryerlerine yönelik yaklaşık 25.000 bilgilendirme denetimi için ziyaret düzenlendi. Bu bilgilendirme denetimlerinde koronavirüs tedbirleri kapsamında işletmelerin uyması gereken kuralları anlatan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan afiş ve bilgi notları dağıtıldı.
Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı gıda denetim ekipleri vatandaşın güvenli gıdaya erişimi için gıda işletmelerini korona virüs tedbirleri çerçevesinde sık sık denetlerken, yaklaşan ramazan öncesi market, şarküteri, fırın ve pazaryerlerinde ki denetimleri arttırdı.
Tarım ve Orman İl Müdürü Kurtuluş Candan’ın katıldığı denetimlerde koronavirüs tedbirleri kapsamda işletmede ki üretim sürecinin her aşamasında hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı.
Yapılan bu denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması için vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığının Alo 174 Gıda Hattı ve 0501 174 0 174 Alo Gıda Whatsapp hattına bildirmeleri durumunda, anında değerlendirmeye alınarak Gıda Denetim Ekipleri tarafından çözüme kavuşturulmaya devam ediyor.
reklam

YORUM YAP