Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
GYİAD AÇIKLAMA : “Destek paketinin B ve C planları hazır olmalı” « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

GYİAD AÇIKLAMA : “Destek paketinin B ve C planları hazır olmalı”

GYİAD AÇIKLAMA : “Destek paketinin B ve C planları hazır olmalı”
mesreklamı
497 views
20 Mart 2020 - 12:38

“Kapsamlı ve özellikli hazırlanmış bir destek paketi ama B ve C planları hazır olmalı”

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Pamukçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Korona virüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası duyurduğu “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine ilişkin, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı önlemler paketini, kapsamlı ve özellikli hazırlanan ihtiyaçların birinci aşamada karşılayacak önlemleri kapsayan bir hamle olarak görmekteyiz. Ancak salgının daha da artması ve yarım veya tam karantinaya dönüşmesi halinde de B ve C planları hazır olmalı” açıklamasında bulundu.

Fuat Pamukçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında dün Çankaya’da gerçekleştirilen Koronavirüs Toplantısı’nda Türkiye ve ihracatı adına çok kritik kararlar alındığına dikkat çeken Pamukçu, paketin kapsamlı ve özellikli hazırlanarak, ihtiyaçları birinci aşamada karşılayacak önlemleri kapsadığını kaydetti.

Ekonomik İstikrar Kalkanı, paketinin iş dünyasının talepleriyle örtüştüğünü ifade eden Pamukçu “KOBİ’lerin kredi borçlarının ertelenmesi, Kredi Garanti Fonu (KGF) limitlerinin artırılması, temerrüde düşen firmalara mücbir sebep kaydı düşülmesi, ihracatçının desteklenmesi ve çeşitli sektörlerde KDV ve SGK primlerinin ertelenmesi piyasada nakit akışını artıracaktır. Turizm ve eğlence dinlence sektörü için ayrıca önlemler alınmış. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği, asgari ücret desteği gibi tedbir paketinde yer alan birçok husus Türk ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

‘Paket, iyi bir ilk adım olabilir’

Açıklanan tedbirlerin istihdamı, üretimi ve en önemlisi de insanı güvence altına almasının, salgın sonrası Türkiye’de ekonominin pozitif yönde ilerlemesine güvence sağlayabilecek birinci adım olarak değerlendiren Pamukçu, sunulan pakette yer almasını istedikleri, stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyanname sürelerinin 3 ay ertelenmesi gibi konuların yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Pamukçu “Paket iyi bir ilk adım olabilir. Birinci ekonomik adım ile birlikte işyerleri devam edebilir, ancak sonrasında yurt genelinde daha katı tedbirlerin olmasını bekliyoruz. Virüsün yayılma hızının azalması için AVM’lerin, lokanta ve restoranların durumları da gözden geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

Virüs etkisinin yurt genelinde artmasıyla, ikinci ve üçüncü evrelerinde farklı destekler gerekebileceği öngörüsünde bulunan Pamukçu, açıklamalarını şöyle sona erdirdi: “Özellikle işsiz kalan ve kalacak kesimlere elektrik, su ve doğalgaz gibi doğal ihtiyaçlara destek, ciro kaybı sebebiyle kapanan AVM ve dükkanların kredilerinin yapılanması, kredi kartı ve tüketici kredilerinde yapılandırmalar gibi içerikler bir sonraki paketlere eklenebilir. İstikrar Kalkanı Paketi üretimin ve ticaretin devam ettirilmesi varsayımı ve hedefi üzerine kurgulanmış. Ülkemizde istihdamın büyük bölümünü sağlayan KOBİ’lerin daha acil ihtiyaçlarına eğilecek bir öneriler paketi de yakın vadede devreye alınmalıdır. Halihazırda işsiz kalmış olan vatandaşlarımızın ve hane halkının ihtiyaçları ve işsiz kalması muhtemel çalışanlar için İşsizlik Sigorta Fonu’nun daha etkin olarak devreye sokulması düşünülebilir. Ek paket ile esnaf ve vatandaşın borçlarına yapılandırma yapılabilinir. Ayrıca, salgının daha da artması ve yarım veya tam karantinaya dönüşmesi değerlendirilmeli, bu durumda destek amaçlı olabilecek B ve C planları da hazır olmalı.”

reklam3
ANKET

LİVATYA'YA ATIK ARITMA TESİSİ YAPILMALI MI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
drbusiness
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
drbusiness
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

UA-81268407-1