Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
EMEKLİLER TEPKİLİ: “HELAL ETMİYORUZ İSYAN EDİYORUZ” « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

EMEKLİLER TEPKİLİ: “HELAL ETMİYORUZ İSYAN EDİYORUZ”

mesreklamı
EMEKLİLER TEPKİLİ: “HELAL ETMİYORUZ İSYAN EDİYORUZ”
633 views
07 Temmuz 2021 - 18:33

HELAL ETMİYORUZ; İSYAN EDİYORUZ!

Değerli Basın Emekçileri ve Değerli Halkımız;
Bu temmuz ayında da biz emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturan, ancak bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak; dört işleme takla attırılarak belirlenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Böylece emekli zamları altı aylık “resmi” enflasyon oranında; yüzde 8.45 olarak belirlendi. Zamlar sonucunda;
En düşük memur emeklisi maaşına 247 lira,
2000 yılından önce emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 224 lira,
2000 yılından sonra emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 127 lira,
En düşük esnaf emeklisine 149 lira,
En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak.Değerli Basın ve Sevgili Dostlar;
Gelin bu artış ile bir işçi emeklisinin market alışverişini birlikte yapalım: Bunu yaparken sadece sebze fiyatlarının son bir yılda yüzde 60, et ve balık fiyatlarının yüzde 20’nin üzerine arttığı gerçeği de aklımızın bir köşesinde dursun.
Bugün bu koşullarda işçi emeklisine yapılan zammın somut hali iki ekmek, bir kilo çay, bir litre sıvı yağ ve yarım kilo ettir. Ne var ki bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı henüz bunları almak için markete gitmeden gaza, elektriğe, suya; temel tüketim maddelerine getirilen zam karşısında eriyip gitmektedir.
Evet; dostlar, bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamamaktadır.
Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.864,82 TL,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.331,67 TL iken en düşük emekli maaşının zamlı hali ile 1627 lira olacak olmasının başka bir açıklaması yoktur: Emeklilerin daha ellerine geçmeden, daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir!

Arkadaşlar;
Ya bizim aklımızla alay ediliyor ya da ne TÜİK ne de hükümet dört işlem nedir bilmiyor!

Bilsinler: Aklımızla alay edilmesine izin vermeyiz!
Bilsinler: Açlığa, sefalete, sömürüye boyun eğmeyiz!
Bilsinler: Helal etmiyoruz; isyan ediyoruz!
Ülkenin ve emeklilerin somut gerçekliğinden uzak, en temel aritmetik ve istatistik bilimine dahi düşman olan TÜİK’e de; 365 günün 357 günü “emekliye zam müjdesi” manşeti atan sahibinin sesi basınlarına da aldanmıyoruz!
İktidarın zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere bir de küresel salgın döneminde üç kuruş zam vermemek adına başvurduğu ayak oyunlarını bitireceğiz!
İktidarın 13,5 milyon emekliye topyekun saldırmaya devam etsin; emekliler iktidara direniş olmaya devam edecek, bu iktidarı meydanlarda da sandıkta da yenecek!
•Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret almak için,
•Temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamların geri çekilmesi için,
•Sağlıkta katkı payı kaldırılması, başta emekliler olmak üzere tüm toplumun nitelikli, kamusal sağlık hizmetinden ücretsiz şekilde faydalanması için,
•Emekli ücretlerinin yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi için,
•Emekli ücretleri arasındaki farklıların bir intibak yasasıyla giderilmesi için,
•Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılarak yasal düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi için

13,5 milyon emekli ve hak sahibi yoldaşımızı, 13,5 milyon emekli ve hak sahibinin sendikası DİSK EMEKLİLER SENDİKASI’nda örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya çağırıyoruz!
Sadaka Değil, Hakkımızı İstiyoruz!
Hakkımızı Helal Etmiyoruz!
Disk Emekli Sen Bandırma Şube başkanı
Levent Balkış

reklam3
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

    UA-81268407-1