reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Borsa kazancına yüzde 10 vergi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Borsa kazancına yüzde 10 vergi
reklam

BORSA İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan vergi alınacak. Hazırlanan vergi yasa taslağına göre borsa kazancından kesilecek vergi, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre, 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olacak.

2008’DEN BERİ YÜZDE 0

Taslakta, borsadan 2024 yılında 900 milyar lira kazanç elde edileceği ve buradan 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmini yapıldı. Taslakta yer alan bilgi notunda, BIST’te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançların Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesi kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendirildiği, ancak kesinti oranının Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılından bu yana yüzde 0 olarak uygulandığı belirtildi.  BIST’e işlem gören ve bir yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen satış kazançları üzerinden stopaj yapılmadığı belirtilen notta, “Önerilen Düzenlemeyle yüzde 0’lık tevkifat oranının; 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olarak yeniden belirlenebilmesi için yetki alınacak” denildi.

SÜREYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Düzenlemenin etki analizinde, gerçek ve tüzel kişi, yabancı-yerli tüm yatırımcılar tarafından 2022 yılında borsadan elde edilen kazancın 540.8 milyar TL olduğu, bu kazancın 2024 yılında 900 milyar TL olacağı ve bu gelirden aylık 6.1 milyar, 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmini yapıldı.

Asgari Gelir Vergisi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan reform paketinde, sermayeye yönelik vergi düzenlemesi yapılmasına yönelik başlıklar yer alıyor. Çok uluslu şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi uygulamasını devreye alacak Bakanlık, doğrudan vergilerin payını artırmak için yerel Asgari Kurumlar Vergisi ve Asgari Gelir Vergisi modelini de getirecek. Ayrıca serbest meslek kazancı elde edenlerin beyan edeceği kazanç, brüt asgari ücretin yıllık tutarının altında olamayacak. Yeni işe başlayanlar ise 3 yıl asgari vergiden muaf olacak.

Borsa bayram arasından yüzde 2’lik yükselişle döndü

BORSA, bayram tatilinden güçlü alımlarla döndü. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 1.1 yükseldiği haftanın ilk işlem gününü yüzde 2.57’lik kazanç ile 10.739 puandan tamamladı. Borsadaki yükselişi iletişim ve bankacılık hisseleri sürükledi. İletişim endeksi yüzde 4.9’luk artışla günün en çok kazandıran ulusal endeksi olurken, bankacılık hisseleri de yüzde 3.6 değerlendi. Böylece bayram öncesi son 5 işlem gününü yükselişle tamamlayan borsanın manşet endeksi, tatil sonrasında da pozitif seyrini devam ettirdi. Borsada işlem hacmi ise 92 milyar lira oldu. İş Yatırım’ın günlük bülteninde “Mayıs ayında başladığı düzeltmesini tamamlayan Borsa İstanbul’un yükselişine devam etmesini bekliyoruz. Bayram öncesi hareketlenen döviz kuru kazancının çoğunu geri vermiş durumda” değerlendirmesine yer verildi.

reklam

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış