Süslü Kadınlar Bandırma’da Buluştu

Yayınlanma Tarihi :

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında Sema Gür’ün girişimleri ile İzmir’de ilk kez yapıldı ve kısa bir süre içinde onlarca şehirde eş zamanlı yapılan bir bisikletli kadın hareketine dönüştü.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, yılda bir kez yapılan bir kadın etkinliği, aynı zamanda bir dikkat çekme eylemi de. Manifestoları ise şöyle: “Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde kadınlar bisikletleri ile meydanlarda olacak. Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir.”

‘İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ’

22 Eylül 2019 tarihinde dünyanın onlarca şehrinde eş zamanlı olarak yapılması planlanan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun toplamda 120 şehirde yapılacağını söyleyen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu inisiyatifinden Pınar Pinzuti, etkinliklerini şöyle tanımlıyor: “Bisiklet, ulaşımı bağımsız, ekonomik ve havayı kirletmeden sağlayan günümüzün ve geleceğin ulaşım aracıdır. Daha çok kadının bisiklete binmesi, daha çok kadının özgürce hareket etmesini sağlar. Bisiklet aynı zamanda kadına toplumda görünür olma imkanı sunar. Görünürlülük ise bizlerin kabul edilmesine ve karar süreçlerinde yer almamızın önünü açar. İklim değişikliğinin etkilerini hissetmenin ötesinde bire bir yaşadığımız bir dönemde gezegen için aksiyon almamız gerekiyor ve 2019 yılının mottosu ‘iklim için harekete geç’. Biz 2013 yılından beri bisikletli ulaşım hakkını talep ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.”

 


 

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54