Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 81 İl Sağlık Müdürü İle Görüştü

Yayınlanma Tarihi :

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid-19 ile mücadele sürecinde, “Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, kontrol etme şansımız olmaz.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  il sağlık müdürleri ile  3 saat süren video konferans görüşmesi yaptı. Gerçekleşen toplantıda, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler ve şehirlerde gerçekleşen çalışmalar ile hastaların durumu, tedavi protokolleri, yoğun bakım doluluk oranları gibi konular ve ayrıca mevcut ihtiyaçlar görüşüldü.

Görüşmede, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, testlerin ivedilikle daha çok kişiye yapılıp daha hızlı tarama yapılması ve pozitif vaka temaslılarının tespiti konusunda hızlı hareket edilmesinin gerekliliğine değindi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; “Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, hastalığı kontrol etme şansımız olmaz. O nedenle birinci olarak kontrol edebilir olmalıyız. İkinci olarak gelen hastaya erken dönemde hızla tanısını koyup, erken dönemde yatırılması gereken hasta ise servise veya yoğun bakıma alınması; eve gönderilmesi ve takip edilmesi gereken bir hasta ise onu da hızla gerçekleştirip eve gönderip orada izolasyonunu sağlamak bu dönemde son derece önemli. Özellikle koruyucu maske ve ekipmanları konusunda asla bir sorun olmamalı. Her geçen gün servislerimizin kapasitesini nasıl artıracağımıza bakmaya, yoğun bakım yataklarımızı daha reel kullanmaya, riskli olan hastayı yoğun bakım şartlarında takip etmeye gayret edelim. Yani, yoğun bakımda zorunlu takip edilmesi gereken hastanın yoğun bakımda, serviste takip edilmesi gereken hastanın da ilk planda serviste takibi son derece önemli. Entübasyon safhası ne kadar uzatılabilirse, bu dönemi kolay atlatabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54