Plazma bağışıyla insanlık kazanacak

Yayınlanma Tarihi :

Koronavirüs salgınıyla mücadelede immün plazma tedavisi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede immün plazma tedavisi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, immün plazma tedavisinin COVID-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemi oluduğu bildirildi.

Açıklamada, plazma bağışında bulunabilecek kişilerin özellikleri hakkında şu bilgiler paylaşıldı:

”18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış ve arası) bağışçılar. Erkek ve gebe kalmamış (düşük yapmamış, kürtaj olmamış dahil) kadınlar. Hayatının hiçbir döneminde kendisine kan transfüzyonu yapılmamış, COVID-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu bulunan, klinik olarak tam iyileşmesinden sonra 2 kere negatif test sonucu almış kişiler plazma bağışında bulunabilir.”

Plazma bağışının nasıl alındığı hakkında şu bilgiler verildi:

”Uygun bağışçı adayı tıpkı kan bağışında olduğu gibi form doldurur ve muayene edilir. Bağışçıdan kan alınarak laboratuvar testleri uygulanır. Test sonuçları uygun olan bağışçı adaylarından aferez denilen yöntemle kan bağışçısının kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri alınır. 45-60 dakika süren bir işlemdir. İmmün plazma bağışı, ilk bağışın yapıldığı tarih başlangıç tarihi olarak kabul edilmek kaydıyla 7-10 günde bir olmak üzere, bir ay içerisinde en fazla 3 kez yapılabilir. Bu bağışın sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Aferez işlemi esnasında kanın ayrıştırılması için kullanılan setler tek kullanımlık ve sterildir. Setler kapalı sistem olarak çalışır. İşlem esnasında kan cihazla dahi temas etmemektedir. Bu tedavi ücretsizdir. Tüm masraflar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.”

Plazma bağışı ve transfer sürecinin işleyişi hakkında, ”İyileşen hastaların bilgileri Sağlık Bakanlığı tarafından
Türk Kızılay’a iletilir. Bağış şartları elverişli olarak görünen bağışçı adayları  Türk Kızılay tarafından aranır. Bağışçı olmaya gönüllü vatandaşlarımız, randevu verilerek kan merkezlerine davet edilir. Gelme imkanı olmayan bağışçılarımız Türk Kızılay araçlarıyla alınır ve işlem sonrasında evlerine bırakılır. Hastanelerden gelen talepler doğrultusunda plazma ürünlerinin transferi gerçekleştirilir. Plazma talebi, hasta yakını veya hasta tarafından yapılamaz.” ifadesine yer verildi.

Hibya Haber Ajansı

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54