DİSK Emekli-Sen’ den ücretsiz ulaşım hakkı gasbına tepki

Yayınlanma Tarihi :

Disk Emekli Sen Bandırma Şubesi 60 yaş üzeri indirimli, 65 yaş üzeri kişilere ücretsiz olan şehir içi ulaşımdan yararlanma hakkının kısıtlanmasına ve ortadan kaldırılmasına sebep olacak yeni yasal düzenleme konusunda bir basın  açıklaması yaptı.

Akp hükümeti toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanan 60-65 yaş üstü yurttaşların mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemesini zorunlu hale getirecek bir düzenleme hazırlığında.

Belediye ve demiryollarına ait şehir içi toplu taşıma araçlarından indirimli ya da ücretsiz yararlanan 60 ve 65 yaş üstü vatandaşların mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemelerini zorunlu hale sokacak yeni bir yasa geliyor.

AKP tarafından hazırlanan emlak vergilerine, suya, çevre temizlik vergisine, konut sigortasına ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne çeşitli oranlarda zam yapılmasını öngören taslak düzenlemeden 60 yaş üstü vatandaşların şehir içi seyahatlerine yönelik de bir hak gaspini getiriyor
Bu taslak düzenlemenin yasalaşması halinde mesai başlangıç ve bitiş saatlerine yakın saatlerde 60 ve 65 yaş üstü vatandaşlar bu araçlara indirimli ya da ücretsiz binemeyecek. Bu araçları zorunlu olarak kullanmaları gerektiğinde ise “tam bilet” parası ödeyecekler.
TÜİK’e göre, 60-64 yaş arasında 3 milyon 446 bin, 65 yaş üstünde de 7 milyon 186 bin olmak üzere toplam 10 milyon 632 bin vatandaş bulunuyor. Uyelerimizi yakından ilgilendiren bu yasanın geri çekilmesini istiyor ve Emekliler üzerinde yapılan ve onları mağdur eden bütün uygulamalı reddediyoruz. Ekonomik kötü gidişatın faturasını sürekli çalışanlardan emekçilerden ,işçilerden ,uretenlerden ve emeklilerden çıkarmaya çalışan Akp iktidarını emek karşıtı halk karşıtı politikalardan artık vazgeçmeye davet ediyoruz.Emeklinin cebinden haklarından elini çek diyoruz.
DİSK EMEKLİ SEN BANDIRMA ŞUBESİ YÖNETİMİ

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54