Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
Bandırma’dan Kazdağları Çıkarması « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

Bandırma’dan Kazdağları Çıkarması

Bandırma’dan Kazdağları Çıkarması
mesreklamı
421 views
07 Ağustos 2019 - 12:26

Kazdağlarında altın çıkarma çalışmaları sırasında gerçekleşen ağaç ve doğa katliamına tepkiler çığ gibi büyürken Bandırmalı sivil toplum örgütleri yaşanan çevre felaketine sessiz kalmadı.

Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, son günlerde sosyal medya üzerinde yoğun gündem maddelerinin başında gelen Kazdağlarındaki Ağaç katliamı ve Siyanür ile altına arama çalışmalarıyla ilgili ilgili Çanakkale Kirazlı mevkisinde düzenlenen su ve vicdan nöbetine, ayrıca düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına Bandırma Belediyesi çalışanları ve sendika temsilcileri ile birlikte katılarak destek verdi.

Yürüyüş sonrasında açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur: “Kazdağları bu milletin ortak değeridir, hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Kazdağlarının ülkemizin tarihi ve kültürel özellikleri, iklim çeşitliliği, ekolojik yapısı, oksijen kalitesi ve suyunun temizliği bakımından önde gelen bir coğrafyaya sahip olduğunu, ancak son dönemde bu eşsiz coğrafya da çevre katliamı yapıldığını üzülerek takip ettiklerini söyledi.

Onur: “Kazdağları bu ülkenin ekolojik özellikleri bakımında en eşsiz coğrafyalarından bir tanesi. Ancak bu eşsiz coğrafya ne yazık ki son dönemde altın arama çalışmaları nedeniyle bir katliama maruz kalmış durumda. Bu çalışmaların sonucunda Kazdağlarında 200 Bine yakın ağaç kesilmiş olduğunu üzüntüyle görmekteyiz. Bunun yanı sıra bölgede en tehlikeli süreç siyanür ile altın arama süreci. Bunun sonuçlarını düşünürken bile tüylerim ürperiyor. Gelecek nesillere havası, toprağı ve suyu kirlenmiş bir ülke bırakmamalıyız” dedi.

“Kaz Dağlarının tarım ve turizmin ile ürettiği ekonomik değer tüm altın madenlerinin yarattığı ekonomik değerden çok daha fazladır. Altın madenciliği süreci sadece doğanın yok edilmesinden ibaret olmadığının altını çizen Başkan Yardımcısı Ozan Onur, altının işlenmesi sırasında kullanılacak siyanür ve bu siyanürün aktifleştirdiği ağır metaller toprağı ve içme suyu kaynaklarını ve dolaysıyla Bandırma’nın ilerleyen yıllarda büyük risk altında olabileceğini söyledi.

Onur: “Hiç kimsenin bu coğrafyanın insanına, doğal yaşamına, tarımına bu riski yüklemeye hakkı yoktur. Kaz Dağlarının tarım ve turizmin ile ürettiği ekonomik değer tüm altın madenlerinin yarattığı ekonomik değerden çok daha fazladır, geniş bir tabana yayılmıştır ve kalıcıdır. Bandırma’nın tüm STK’ları ile bu süreci yakından takip ediyoruz, bu konuda Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Halkı ve STK’ları ile dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek için destek olmaya geldik. Kaz dağlarındaki ağaç katliamı sonlanana kadar konuyu yakından takip edip vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

reklam3
ANKET

LİVATYA'YA ATIK ARITMA TESİSİ YAPILMALI MI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
drbusiness
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
drbusiness
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

UA-81268407-1