Bandırma Emek Platformundan Ortak Açıklama

Yayınlanma Tarihi :

Bandırma Emek Platformu 23 Temmuz 2019 tarihinde; Edincik Merası, Su ve Ulaşım zammı gündemiyle toplandı. Gündemi değerlendiren Emek Platformu, bir basın açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediye Meclisinde tüm siyasi partilerin oylarıyla kabul edilen zamlara tepki bir kez daha dile getirildi.

 

BASINA ve KAMUOYUNA

24.07.2019

Yaşam yüzümüze gülmeyince direniş mücadele kaçınılmaz oluyor. Ülkemiz koşullarında insanca ve refah içinde yaşamak mümkün değil. Yaşadığımız her gün karşımıza bin bir zorluk çıkarıyor. Hangisine karşı koyacağımızı şaşırır olduk.

Kazanılmış haklarımıza göz dikiliyor. Ağaçlarımız ormanlarımız kesiliyor, zam üstüne zam yağıyor, toplu sözleşmelerimiz çıkmaza giriyor. Tarımda geçici çalışma sürelerimiz kısaltılıyor ya da işçilerimiz işten çıkartılıyor. Soluduğumuz hava içtiğimiz su acı hale getiriliyor. Halkın kendi parası ile satın alıp Belediyesine bağışladığı meralarımıza bile sistem el koyma peşinde. Yaşadığımız şehirde ulaşıma yapılan zam halkımıza ve özellikle öğrencilerimize büyük sıkıntı yaratmıştır. 65 yaş üstü toplu taşıma ücretsiz olmasına rağmen bu uygulamada da sık sık sorunlarla karşılaşılıyor. Aslında bu uygulama hem öğrencilerimize hem de 65 yaş üstü dar gelirli vatandaşlarımıza sorunsuz bir şekilde yansıtılmalıdır. Emekçilerin, emeklilerin ve dar gelirlilerin yaşam koşulları gün geçtikçe zorlaşırken, bir darbe de su fiyatlarına yapılan zamla geldi. Yıllardır en yüksek su ücreti ödeyen Bandırma Halkı, yaptığı mücadelelerle indirttiği su ücretlerine yapılan zam ile yine karşı karşıya kaldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde neredeyse bütün siyasi partilerin oylarıyla su zammı kabul edilmiştir. Siyasi partilerin amacı, ilkesi, toplumsal refaha hizmet etmek, toplumun çıkarlarını gözetmektir. Bu söylemlerle de bizlerden oy almışlardır. Ancak Türkiye’de siyaset böyle yapılmıyor. Her şey oy alana kadar geçerlidir. Bizleri en çok üzen ve şaşırtan geçen dönem birlikte su ücretleri için eylem yaptığımız sokağa çıktığımız CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin tavrıdır. Karşılığı ne olursa olsun Sosyal Demokrat olduğunu savunan kişilerin halkın yoksullaşmasına sebep olacak zamlara onay vermesi asla kabul edilemez. Bu sorun öyle büyük bir sorundur ki yaşadığımız diğer sorunların önüne geçmiştir. Şöyle ki yaptığımız etkinliklerde karşımıza hayati sorun olarak su zamları çıkmıştır. Bu zamlara karşı Bandırma Halkının topyekûn mücadele etmesi şarttır. Bandırma Emek Platformu olarak çağrımız yapılan bütün zamlara karşı (su ulaşım balpark gibi) mücadeleyi ortaklaştırmak ve büyütmektir.

BANDIRMA EMEK PLATFORMU

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54