Bakan açıkladı! Bir hafta içerisinde ilk sondaj başlıyor

Yayınlanma Tarihi :

Dönmez, AA muhabirine, Çin’deki görüşmeleri ve ziyaretlerinin  ardından, Yavuz gemisinin Akdeniz’deki sondaj programına ve yurt dışı temaslarına  ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi Yavuz’u, Doğu Akdeniz’deki çalışmalar  için geçen hafta Gebze’den yolcu ettiklerini anımsatan Dönmez, halen geminin  Mersin-Taşucu’nda bazı ikmallerinin ve son kontrollerinin yapıldığını söyledi.

Dönmez, yaklaşık 2,5-3 aylık bir programın söz konusu olduğuna işaret  ederek, “İnşallah bir hafta içinde Doğu Akdeniz’de, KKTC’den aldığımız ruhsat  bölgesinde, Karpaz’da Yavuz gemisinin ilk sondajına başlamış olacağız. İlerleyen  zamanlarda sonuçlarını kamuoyuyla da paylaşacağız.” diye konuştu.

Bu işin doğasında bazı bilinmezlikler olduğunu ifade eden Dönmez, daha  önceden o bölgede sismik çalışmalar ve araştırmalar yapıldığını hatırlattı.

Dönmez, analizlerin sonucuna göre bu lokasyona uzmanların karar  verdiğini vurgulayarak, “Yeri delmeden, sondajı bitirmeden bir şey söylemek  erken. Ümit ediyoruz ki sondajımızda istediğimiz verilere ve kaynağa ulaşırız.”  ifadelerini kullandı.

“AKILLI ŞEBEKE İÇİN YOL HARİTASINI GÜNCELLEDİK”

Bakan Dönmez, ziyaret ettiği Pekin’deki EXPO’da Türkiye’nin 7  bölgesinin yansıtıldığı “harika” bir Türkiye pavilyonunun dizayn edildiğine  dikkati çekerek, Ticaret Bakanlığı yetkililerinin Türkiye’ye yakışır bir sergi  alanı oluşturduğunu gördüklerini dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Şi  Cinping ile gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Dönmez, her iki liderin de hem  ticari ve ekonomik hem de kültürel alandaki ilişkilerin katlanarak sürmesine  ilişkin kararlılıklarını ifade ettiklerini hatırlattı.

Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak Çin ile  ilişkilerini iki başlık altında değerlendirdiklerini belirterek, şöyle devam  etti:

“Öncelikle bizim Çin’e ciddi miktarda maden ürünleri ihracatımız var.  Önemli miktarda Eti Maden vasıtasıyla bor ihracatı yapıyoruz. Öte yandan Çin ile  özellikle son yıllarda önemli miktarlarda enerji yatırımları gerçekleştiriyoruz.  Gerek ihalelerimizde yüklenici olmaları gerekse yatırım yapmaları bizi son derece  memnun ediyor. Üzerinde şu anda çalıştığımız büyük projelerden birisi de nükleer  güç santrali. Yaklaşık bir yıldır Çin nükleer şirketi ile birlikte arkadaşlarımız  detaylı çalışmalar yapıyorlar, fizibilite raporu hazırlanıyor. Bunları karşılıklı  olarak müzakere ettik.”

Diğer taraftan Çin’in en büyük kamu şirketi Çin Devlet Şebeke Kurumu  (State Grid Corporation of China) üst düzey yetkilileriyle görüşmeler  yaptıklarını ifade eden Dönmez, “Daha önceden akıllı şebekelerle ilgili bir iş  birliği anlaşmamız zaten vardı, onları gözden geçirerek yol haritasını  güncelledik. Bunları da önümüzdeki günlerde sektörle paylaşmış olacağız.”  değerlendirmesinde bulundu.

Çin Devlet Şebeke Kurumunun Bakanlığa bağlı Elektrik Tesisleri ve  Mühendislik Hizmetleri AŞ (ELTEMTEK) iştirakiyle iş birliği anlaşması bulunduğuna  işaret eden Dönmez, şöyle konuştu:

“Özellikle akıllı şebekelerin Türkiye’de hayata geçirilmesi konusunda  iş birliği yapmaya karar verdik. Çin de bizimki gibi zorlu bir coğrafya,  kaynakların bulunduğu bölgelerle tüketimin yoğun olduğu bölgeler arasında ciddi  mesafeler var. Bu anlamda aynı Türkiye’ye benziyor. Taşımadan mütevellit sistemin  ve yüklerin kontrolü, uzaktan kumandası ve gerekli tedbirlerin alınması  noktasında ciddi bir deneyimleri var, onlardan yararlanacağız. Onların da bizim  tecrübelerimizden yararlanma yönünde bir arzusu oldu. Burada bir ürünün veya  hizmetin alınmasından öte daha çok ‘Türkiye şartlarında bir akıllı şebeke nasıl  olmalı, Türkiye’de bunu bir teknoloji merkezi haline getirerek neler  yapabiliriz’, onları tartışacağız. Türkiye’de pilot çapta küçük örnekler var,  bunları ulusal anlamda yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Bu projenin bugünden yarına gerçekleşebilecek bir şey olmadığını,  bütün şebekenin akıllanmasının ciddi bir kaynak gerektirdiğini anlatan Dönmez,  “Zaten dünyanın hiçbir yerinde de bu birdenbire yapılan bir uygulama değil. Öte  yandan şebekeler akıllandıkça da özellikle yazılım noktasında dışarıdan birtakım  tehditlere açık hale gelebiliyor. O konuda da ilave tedbirler neler olabilir,  onları da görüştük. Genel anlamda şebekenin işletme verimliliğinin artırılması  için artık bu kaçınılmaz hale geliyor. Eskiden elektrik enerjisinin klasik  anlamda iletilmesi pasif bir yöntemdi. Şimdi artık şebekeleri akıllandırmak  suretiyle daha aktif bir yönteme geçiş yapıyoruz. Bu, sonunda tüketiciye de  olumlu yansıyacak. Onlar da daha az kayıpla ve daha verimli bir şekilde enerji  kullanmış olacaklar.” dedi.

“JAPONYA’DAKİ FİRMALARLA İŞ BİRLİĞİMİZ SÜRECEK”

Bu sene Japonya’da gerçekleştirilen G20 toplantıları kapsamında geçen  ay Enerji Bakanları Toplantılarına katıldığını anımsatan Dönmez, G20’nin  değişmeyen konularının başında enerji ve iklimin geldiğini söyledi.

Dönmez, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile  daha önceden de değişik projelerde beraber çalıştıklarına dikkati çekerek, bu  ülkeyle enerji alanındaki iş birliğinin artarak devam ettiğini bildirdi.

Yapılan görüşmeler çerçevesinde her iki tarafın da bu konuda  kararlılıklarını teyit ettiklerini vurgulayan Dönmez, yenilenebilir enerji başta  olmak üzere, enerjinin verimli kullanılması, yerli kömürün temiz kömür  teknolojileriyle birlikte ekonomiye kazandırılması gibi konularda Japonya’daki  firmalarla iş birliğinin süreceğini kaydetti.

 

 

 

 

Basın No:
Warning: Illegal string offset 'basin_ilanno' in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV8/thewp/single_resmiilanlar.php on line 54