Warning: file_get_contents(http://poixo.com/liste1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/vizyonga/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/header.php on line 3
Son dakika: Ve süreç başladı! Yarın resmen ilan edilecek « Vizyon Gazetesi
IOTBanner
FKMBanner

Vizyon Gazetesi

VİZYONGAZETESİLOGO

Son dakika: Ve süreç başladı! Yarın resmen ilan edilecek

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim süreci bugün başladı.

Son dakika: Ve süreç başladı! Yarın resmen ilan edilecek
mesreklamı
418 views
03 Ocak 2019 - 17:56

YSK’nin hazırladığı takvim kapsamında seçim sürecinin başlangıcı 1  Ocak 2019 olarak belirlendi. Böylece, bugün itibarıyla seçim sürecine  geçildi.

Seçim takvimine göre, seçime katılabilecek siyasi partiler yarın ilan  edilecek.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak Cuma günü saat 08.00’den 17  Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli  sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, bu süre içinde bir yakını tarafından seyyar  sandık kurulu talep formu ile muhtarlığa başvurması gerekecek.

Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak’ta  çekilecek kurayla belirlenecek.

Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat’ta seçim kurullarına  verecek. Geçici aday listeleri 22 Şubat’ta, kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan  edilecek.

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart’ta başlayacak. Seçim  propagandası 30 Mart saat 18.00’de sona erecek.

Seçim takviminin bazı önemli aşamaları şöyle:

– 1 Ocak 2019 Salı: Seçimin başlangıç tarihi.

– 2 Ocak 2019 Çarşamba: Seçime katılabilecek siyasi partiler YSK  tarafından ilan edilecek.

– 4 Ocak 2019 Cuma: Saat 08.00 itibarıyla muhtarlık bölgesi askı  listeleri askıya çıkarılacak ve www.ysk.gov.tr adresinden bina esasına göre  düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek.

– 10 Ocak 2019 Perşembe: Siyasi partilerin, Mahalli İdareler Seçimi  için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını  YSK’ye bildirmeleri için son gün.

– 17 Ocak 2019 Perşembe: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan  indirilecek. Bina bazında seçmen kayıtlarının www.ysk.gov.tr adresinden  sorgulanması sona erecek. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı  veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından  seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe  seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuruları için son  gün.

– 27 Ocak 2019 Pazar: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki  yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

– 31 Ocak 2019 Perşembe: Seçmen kütükleri kesinleştirilecek ve  seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Siyasi partiler aday adayı  listelerinden büyükşehir belediye başkan seçimi ile ilgili olanlarını il seçim  kurullarına, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimi  ile ilgili olanlarını ise ön seçim ilçe seçim kurullarına alındı belgesi  karşılığında verecek.

ŞUBAT AYI

– 1 Şubat 2019 Cuma: 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla belirlenen nüfus  sayısına göre il seçim kurullarınca (2018 mali yılı sonuna kadar yeni kurulmuş  ilçe ve belediyeler dahil) belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye  sayıları seçim çevrelerine göre tespit edilecek. Tespit edilen üye sayıları il  seçim kurullarınca ilgili ilçe seçim kurullarına bildirecek. İl seçim  kurullarınca bildirilen belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayıları  ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek.

– 3 Şubat 2019 Pazar: Hangi siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde  ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları, büyükşehir belediye başkanlığı  seçimi ile ilgili olarak il seçim kurullarınca, belediye başkanlığı, belediye ve  il genel meclisi üyelikleri seçimleriyle ilgili olarak ilçe seçim kurullarınca  ilan edilecek.

– 10 Şubat 2019 Pazar: Ön seçim-aday yoklaması yapılacak.

– 18 Şubat 2019 Pazartesi: İl seçim kurullarınca, ön seçimle  belirlenen büyükşehir belediye başkan adaylarına ilişkin listenin tasdikli bir  örneği ilgili siyasi parti il başkanlıklarına, ilçe seçim kurullarınca ön seçim  sonucu belirlenen belediye başkanı, belediye ve il genel meclisi üyesi adaylarına  ilişkin listenin tasdikli bir örneği de ilgili siyasi parti ilçe başkanlıklarına  alındı belgesi karşılığında teslim edilecek.

– 19 Şubat 2019 Salı: Siyasi parti ilçe başkanlıklarının belediye  başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine  ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il  başkanlıklarının büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına  alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD, flash bellek, hard disk vb.  ile fiziki ortamda kağıt olarak en geç saat 17.00’ye kadar vermelerinin son günü.  Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin adaylık için saat 17.00’ye kadar  başvuruları için son günü.

– 21 Şubat 2019 Perşembe: Siyasi partilerin aday listelerindeki  eksiklikleri tamamlamaları için son gün.

– 22 Şubat 2019 Cuma: Saat 08.00’de geçici aday listeleri (bağımsız  adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adayları ise il  seçim kurulları tarafından mahallinde ilan edilecek ve itiraz süresi  başlayacak.

– 28 Şubat 2019 Perşembe: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve  dağıtımına başlanacak.

MART AYI

– 1 Mart 2019 Cuma: Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz  üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi  partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya  il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

– 2 Mart 2019 Cumartesi: Aday listelerindeki eksikliklerin siyasi  partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmeleri için son gün.

– 3 Mart 2019 Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil)  ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim  kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının  basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu  başkanlıklarına dağıtımına başlanacak.

– 21 Mart 2019 Perşembe: Seçim propagandası ve yasaklarının  başlangıcı.

– 24 Mart 2019 Pazar: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı  tamamlanacak.

– 29 Mart 2019 Cuma: İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve  beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına  teslim edilecek.

– 30 Mart 2019 Cumartesi: Seçim propagandasının sonu.

– 31 Mart 2019 Pazar: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te  sona erecek.

 

reklam3
ANKET

LİVATYA'YA ATIK ARITMA TESİSİ YAPILMALI MI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
drbusiness
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
drbusiness
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

GÜNEY MARMARA'NIN EN İYİ HABER PORTALI istanbul escort

UA-81268407-1